על מנת להבטיח את פעולת האופניים התקינה ותפקודם לשנים ארוכות, מומלץ לאמץ לוח זמנים קבוע לתחזוקת האופניים ולשים לב לפעולות שיש לבצע לפני יציאה לדרך ובמקרים מיוחדים כגון חשיפה לגשם.

הנה מספר טיפים שיעזרו לכם לשמור על האופניים החשמליות לאורך זמן:

1. בלמים

יש לבדוק את הבלמים בטרם יציאה לדרך. אחת לחודשיים מומלץ לחזק את הבלמים או להחליפם במידת הצורך.

2. חיזוקים

אחת לשבוע ודאו שכל הברגים מחוזקים ולא השתחררו במהלך הנסיעות מתזוזות ורעידות טבעיות בחיכוך עם הכביש והמדרכה. בטרם היציאה לדרך יש לוודא כי חלקים העלולים למנוע חוסר שליטה באופניים כגון פדלים, שידרת כידון וכד’ מחוזקים.

3. לחץ אוויר

לחץ האויר בצמיגים חשוב ביותר לרכיבה בטיחותית ולשמירה על אורך חיי הצמיג. יש לבדוק את לחץ האוויר בטרם יציאה לדרך ובמידה ויש חוסר באוויר יש למלא לחץ צמיגים מדויק לפי הוראות היצרן. לחץ האוויר המומלץ מוטבע על צד הצמיג. לחץ אויר לא נכון יכול להיות מסוכן. צמיגים מלאים באויר ימנעו תקרים (פנצ׳רים).

4. צמיגים

צמיגים הינם הבסיס של האופניים. רצוי לקנות אופניים חשמליות עם צמיגים איכותיים בחתך רחב מה שיקנה יציבות טובה יותר ברכיבה. צמיגים בלויים מסוכנים מאד לרוכב. יש לבדוק את הצמיגים אחת לחודשיים ובמידה ונתגלו סימני בלאי, אל תתעצלו גשו לחנות האופניים הקרובה והחליפו לצמיגים חדשים ואיכותיים.

5. רטיבות

לא כל מערכות החשמל באופניים אטומות לחלוטין מה שיכול לגרום לתקלות ולהוצאות כבדות ומיותרות. לאחר חשיפה למים או לרטיבות יש לנגב את האופניים במטלית יבשה. בימים גשומים יש להמנע מרכיבה על אופניים חשמליים ולאחר הגשם להמנע מכניסה מיותרת לשלוליות.

6. שימון

שימון של מערכת ההילוכים חשובה ושומרת על תקינותה לאורך זמן. מומלץ לשמן את מערכת ההילוכים אחת לחודשיים או לאחר חשיפה לרטיבות.

7. נקיון

נקו מדי שבוע את האופניים מחול בוץ או אבק או במידה והאופניים נחשפו ללכלוך חריג. מעבר להרגשה הנעימה לרכב על אופניים נקיים, חול אבק עשויים להפריע לתפקוד מערכות מכניות.

8. סוללה

רוב סוללות האופניים אינן מצריכות תחזוקה. אך ישנם סוללות שרצוי לרוקנם לחלוטין פעם בחודש ולמלאם מחדש מילוי מלא, על מנת להאריך את חיי הסוללה. כדאי לבדוק בהוראות היצרן ברכישת האופניים.

נשמח לענות על כל שאלה בנושא תחזוקת אופניים חשמליים.

אולי תהיו מעוניינים לקרוא גם על:  כללים לחיסכון